31.07-1.08.2010 Memoriál Jitky Hromadové , Opava-Albertovec, Czechy

 
W ostatni weekend lipca odbył się II Memoriál Jitky Hromadové.
Memorial ten składa się z trzech konkursów: Zkousky Vloh, Specialni vodni zkousky oraz lesni zkousky.
Do konkursu stanęło 24 psy jednak tylko 14 z nich ukończyło cały Memorial. W przeważającej ilości startowały psy z Czech jednak było również dwóch reprezentantów ze Słowacji, jeden z Holandii oraz my :) Muszę nadmienić iż miałam mieszane uczucia co do startu w konkursie ze względu na kontuzje Heder.... jednak stanęłyśmy do walki :)
Tradycyjnie już jak przystało na czeski konkurs wszystko dopięte na ostatni guzik. Teren przygotowany, zwierzyna była, obsługa która wiedziała co do niej należy i co chyba najważniejsze to solidni, kompetentni sędziowie. Ach nie mogłabym nie wspomnieć o wspaniałej oprawie całego konkursu, tylko pogratulować!!!
Pierwszego dnia naszą grupę czekała praca w lesie.
W pierwszej kolejności oceniany był aport lisa przez przeszkodę. W dalszej kolejności przeprowadzane były tak zwane drobne dyscypliny: spokój na stanowisku, buszowanie, odszukiwanie zagubionej zwierzyny /bażant, zając, lis/ wyparowywanie, chodzenie na smyczy, podchód.
Potem było tropienie zakończone uroczystym przekazaniem złomu oraz sygnałami łowieckimi.
A na zakończenie pracy w lesie włóczka zająca i lisa.
Nasze leśne zmagania zakończyliśmy wieczorem i muszę przyznać, że byliśmy padnięci. Ilość emocji oraz napięcia zwaliła nas z nóg.
W niedzielę czekały na nas zmagania w polu i wodzie a wraz z nimi myśli pełne obaw czy Heder da radę z uszkodzoną nogą pracować zadawalająco. Na szczęście to były tylko moje obawy, gdyż Hederka spisała się doskonale.
W polu oceniane były: Nos, sposób szukania, chody, wystawianie, spokój przed zwierzyną / ptactwo łowne i turzyca/
Wodne konkurencje to między innymi: Ochota do pracy w wodzie /bardzo widowiskowa konkurecja pływania po otwartym akwenie na komendy przewodnika: prawo, lewo, naprzód/
Następnie aport kaczki z głębokiej wody, bobrowania w szuwarze, aport kaczki z szuwaru oraz spokój na stanowisku.
Podsumowując konkurs rewelacyjny, ludzie życzliwi a teren doskonały.
Chciałabym pogratulować wszytkim uczestnikom doskonałego przygotowania psów i mam nadzieje do zobaczenia :)
Zdjęcia dzięki uprzejmości pani Zuzce Nedavaškové
 
BACK